KURUMSAL

1871 Yılından Günümüze

Baklava adı ile özdeşleşen Güllüoğlu, bir marka, firma ismi olmaktan öte, 1871 yılından bugüne baklavacılıkla uğraşan, altı kuşaktır bu mesleği babadan oğula aktaran Gaziantepli bir ailenin ismidir.

1871 yılında büyük dede Güllü Çelebi, Hac’ a gidiş yolundaki Halep’ de baklavayı görmüş ve bu işi yapmaya karar vermiştir. Sonrasında dönmeyerek orada 1 sene kalmış ve bu işin tüm ayrıntılarını öğrenmiştir. İşi öğrendikten sonra Türkiye’ye dönmüş ve Türkiye’de (o zamanlar Osmanlı Devleti) ilk defa Baklava Gaziantep’ de büyük dede Güllü Çelebi tarafından yapılmıştır. O güne kadar baklava Osmanlı sarayında yenilen ancak bunun için farklı vilayetlerden özel usta getirtilip yapılan ve saray dışına çıkmayan, halkın bilmediği bir tatlı iken ilk defa halkla buluşturan Güllü Çelebi’ dir.

Güllü Çelebi’nin torunlarından olan Mustafa Güllü baklavaya gönül vermiş küçüklükten beri işin içinde olmuş ve bu tatlının sadece Gaziantep ve civar illerde olmasından ziyade İstanbul’a açılması gerektiğine karar vermiştir. Bu kararı ile birlikte 1949 yılında İstanbul’a gelmiş ve Baklavayı önce buraya sonra dünyaya tanıtma kararlığı ile adımlarını atmaya başlamıştır.

Büyük bir vizyonel bakış açısına sahip Mustafa Bey baklavayı tanıtmak için ürün dağıtımları yapmış, el ilanları bastırmış ve hatta yapımı ve tazeliği ile ilgili bir film çektirip o zamanın zor şartları altında taksimde sinemada film arasında gösterilen kısa bir reklam filmi bile yapmıştır. Bu ve benzeri çalışmaları ile tam 11 yıl baklavayı tanıtmak için İstanbul’da mücadele etmiştir. Bunu yaparken bir gün bile kaliteden ödün vermemiştir.

Bu dönemlerden geçen Mustafa Güllü ve Güllüoğlu markası artık İstanbullular tarafından gayet iyi bilinen, özel müşterileri olan, yurtdışından gelen turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Ve artık baklava zanaati 6.kuşağa geçmiştir.

6 Nesildir Devam Eden Lezzet

Günümüzde ise 6.kuşağın genç ve yetenekli temsilcilerinden Enes, Eren, Kerem Güllü kardeşler İstanbul Güneşlide bulunan Güllüoğlu Kübban Gaziantep mutfağını aileden aldıkları ustalık kültürü ve terbiyesiyle en iyi şekilde temsil etmeye çalışmaktadırlar.

Güllüoğlu Kübban Gaziantep Mutfağı 2007 yılında Güllüoğlu Grup tarafından İstanbul’ da Gaziantep mutfağına yeni bir vitrin ve vizyon katmak amacıyla kurulmuştur. Gaziantep’e ait yöresel ürünler ile birlikte İstanbul halkının damak tadına da uyum sağlayacak ürünleri de sunarak geniş kitlelere hitap etmeyi başarmıştır.

Güllüoğlu, Kübban ismini; Gaziantep’te çok meşhur olan ve kubbe şeklinde kabaran Kübban ekmeğinden almaktadır.

Güllüoğlu Kübban, özenle hazırlanan Gaziantep yöresine ait yemekleri ve 1871 yılından bugüne 6 nesildir devam eden nefis baklavalarını misafirlerin beğenisine sunmaktadır. Zengin menüsü, titizlik ile hazırlanmış leziz yemekleri, tatlıları, ferah ortamıyla ,zarafet ve hizmet kalitelerine verdikleri önem ile lezzet ve huzuru bir arada sunarak misafirlerinin memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı amaç edinmiştir.

Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi edinmek için Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikası sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.